637

Критерії вибору респіратора

Що таке FFP і що таке "коефіцієнт захисту"?

Як виявляється, не так просто правильно підібрати відповідний респіратор. Важливо, щоб дотримувався належний захист дихальних шляхів, що є життєво важливим фактором запобіганню шкідливого впливу різних частинок, вірусів, випарів і газів.

Кілька кроків, які допоможуть правильно підібрати маску-респіратор:

  • По-перше, необхідно визначити небезпеку, ідентифікуючи її - пил, випаровування, туман, гази, різні пари.
  • По-друге, визначте концентрацію шкідливих речовин. Тут важливо не допустити недооцінки.
  • По-третє, вибирайте респіратор тільки сертифікований і сучасний від надійних виробників.
  • По-четверте, проведіть навчання: як правильно одягати, використовувати і зберігати респіратор.

Розглянемо найпоширеніші питання, щодо вибору респіратора,

його використання, маркування тощо.

- Які існують небезпеки для органів дихання на робочих місцях?

Якщо ви відчуваєте, що не можете на своєму робочому місці дихати вільно і легко без шкоди для здоров'я - це вже небезпека для ваших дихальних шляхів. Загрози такого роду включають в себе: різний пил, тумани, випаровування металів, гази і пари.

- Що таке FFP?

Абревіатура FFP - це скорочення від Filtering Face Piece - фільтруюча напівмаска (одноразовий респіратор).

- Які матеріали застосовуються в якості фільтруючих елементів?

У респіраторах застосовуються різні фільтруючі багатошарові наповнювачі, такі як: спанбонд, мельтблаун, легкі і багатошарові трикотажні волокна.

 

- Як довго може служити один респіратор?

Одноразові респіратори забезпечують захист від аерозольних часток. Основна частина респіратора - це матеріал, що фільтрує і маска, що захищає ніс, рот і підборіддя. Такий респіратор необхідно утилізувати після його носіння (не більше 8 годин).

  • Деякі з респіраторів позначають буквою «R» і можуть використовуватися повторно після закінчення робочої зміни за умови збереження в оригінальній упаковці поза забрудненої області. Повторне використання такого засобу захисту має супроводжуватися оцінкою його стану - при повному засміченні необхідно респіратор замінити або утилізувати.
  • Маркування «NR» означає, що не можна повторно використовувати респіратор.

- У чому різниця між респіраторами класів FFP1, FFP2 і FFP3?

Така класифікація респіраторів відображає їх фільтрує здатність згідно з визначеннями стандарту EN 149: 2001 + A1: 2009: 

  • Респіратори класу FFP1 забезпечують фільтрацію 80% твердих і рідких частинок в ході проведення випробувань
  • Респіратори класу FFP2 забезпечують фільтрацію 94% твердих і рідких частинок в ході проведення випробувань
  • Респіратори класу FFP3 забезпечують фільтрацію 99% твердих і рідких частинок в ході проведення випробувань.

- Номінальний коефіцієнт захисту (НКЗ) - що це таке?

Розраховане на основі коефіцієнта проникнення (Total Inward Leakage, TIL) число, що відображає рівень захисту респіратора при лабораторних випробуваннях. Номінальний коефіцієнт захисту, рівний 50, означає, що під лицьовою частиною респіратора концентрація шкідливих речовин в 50 разів менше, ніж у зовнішній атмосфері.

• Респіратори класу Р1 мають НКЗ рівний 4
• Респіратори класу Р2 мають НКЗ = 12
• Респіратори класу Р3 мають НКЗ = 50

- Як працює клапан видиху?

Клапан видиху оснащений спеціальною мембраною, яка закривається при вдиху і відкривається при видиху. Клапан дозволяє видаляти гаряче і вологе повітря, що видихається з маски респіратора, сприяючи охолодженню особи, полегшуючи дихання.

 

- Для чого в респіратори додають вугілля?

Додавання в фільтр активованого вугілля допомагає відфільтрувати органічні пари вдихаючого повітря до рівня нижче гранично допустимої концентрації (OEL). Пориста структура і істотна площа абсорбуючій поверхні вугільного шару допомагають затримувати неприємні запахи.

- Як працює «електростатичний фільтр» і для чого він потрібен?

Один з фільтруючих шарів більшості респіраторів є матеріал, заряджений електростатично. Завдяки цьому дрібні частинки, що містяться в повітрі, притягуються до фільтру, осідаючи на ньому. При цьому досягається ефективна фільтрація дрібнодисперсних частинок.

- Для чого потрібен «доломітовий тест»?

Доломітовий тест - це додаткове випробування, яке проводиться згідно з нормами EN 149: 2001 + A1: 2009. Тест складається в симуляції дихального процесу в атмосфері випробувальної камери з відомою концентрацією доломітового пилу. Проходження респіратором такого тесту гарантує, що повітропроникність фільтра і опір диханню не погіршуються після експлуатації респіратора в запиленому середовищі більше 8 годин.

Купити засоби індивідуального захисту: маски і респіратори