1537

УЗД легень: методика проведення BLUE-протоколу, можливості і нормальна УЗ картина легень

У клінічній практиці для дослідження багатьох органів і систем широко використовується ультразвукове дослідження, яке не має протипоказань, характеризується відсутністю променевого навантаження, неінвазивністю, можливістю швидкого дослідження різних органів і систем, а також виконання моніторингу. Особливо важливо і те, що ця методика має високу діагностичну ефективність.

УЗД-апарат Versana Essential оснащується 15,6 "LCD-монітором, 3 портами для датчиків, широким переліком програм (В і М режими, КДК, анатомічний М-режим, енергетичний, імпульсно-хвильової, постійно-хвильової доплер, режим кодованої гармоніки, віртуальний конвекс) і систем, які гарантують чудову якість зображення (автооптімізація Whizz, просторове накладення CrossXBeam; алгоритми зниження артефактів SRI). У комплект входять 2 датчика: конвексний C2-5-RS і лінійний L5-11RS.

Ультразвук, як і будь-який метод, має свої обмеження, пов'язані з фізикою методу і суб'єктивності в інтерпретації одержуваних зображень. Однак сьогодні УЗД розглядається як кращий, а, в більшості, як основний метод діагностики.
 
Про затребуваності УЗД в діагностиці захворювань легень говорять всілякі публікації останніх десятиліть. Для діагностики патологічних станів в легких (пневмоторакс, набряк легенів, ТЕЛА, пневмонія, плевральнийвипіт, периферичні об'ємні освіти) використовується BLUE-протокол, запропонований D.A. Lichtenstein, який розроблявся для ургентної сонографии легких при гострої респіраторної недостатності.
 
Комп'ютерна томографія - «золотий стандарт» для дослідження легенів, але є деякі проблеми використання цього методу у вагітних жінок, в педіатричній практиці, нетранспортабельних пацієнтів. Це робить УЗД перспективним методом діагностики таких пацієнтів.
 
В основі УЗД легень - ключові принципи:

  1. Майже всі дихальні розлади пов'язані з плевральної лінією, що є ідеальним для УЗ дослідження.
  2. Кожна форма респіраторної недостатності має свій характерний ультрасонографическое ознака (профіль).

Виконання BLUE-протоколу. Методика

BLUE-протокол — це швидкий протокол (менше 3 хв), що дозволяє діагностувати гостру дихальну недостатність і виконати необхідні терапевтичні заходи.

УЗ дослідження легких здійснюється мікроконвексний або конвексним абдомінальним датчиком з частотою 5 МГц, глибина сканування - близько 5 см. Для кращої візуалізації ковзання вісцеральної плеври і пошуку альвеолярної консолідації може використовуватися лінійний датчик з частотним діапазоном 7-10 МГц. Дослідження можна виконувати в положенні сидячи, пацієнт може бути в положенні лежачи на спині, напівлежачи або на боці.

Стандартизовані зони дослідження і BLUE-точки:

Дві руки, розташовані як на рис.1, показують розташування легкого і дозволяють визначити 3 стандартні точки (розмір еквівалентний розміру рук пацієнта, верхня рука лежить на рівні ключиці, великі пальці виключаються). Верхня BLUE-точка знаходиться по центру верхньої руки. Нижня - по центру долоні нижньої руки. Нижній край нижньої руки вказує на діафрагмальну лінію (кінець легкого). PLAPS-точка знаходиться на перетині горизонтальної лінії, проведеної на рівні нижньої BLUE-точки, і задній пахвовій лінії (рис.2).
 
Необхідно позиціонувати датчик позаду цієї лінії максимально близько до хребта при положенні пацієнта лежачи на спині. Це дозволяє досягти максимальної діагностичної чутливості при вияленіе заднелатеральном альвеолярного і / або плеврального синдрому (PLAPS).

Рис.1. Зони дослідження (верхня і нижня BLUE-точки)
Рис. 2. Зони дослідження (PLAPS-точка)

  

Дослідження виконується в В- і М-режимах. При УЗД легенів потрібно отримати поперечне зображення 2 ребер з міжреберних проміжком.
 
Як показують дослідження, багато гострі захворювання легень виявляються в стандартизованих точках. Клінічно значущий інтерстиціальний синдром локалізується спереду, пневмоторакси завжди локалізуються спереду. Плевральнийвипіт (вільна рідина), незалежно від кількості, локалізується ззаду над діафрагмою. Консолідація легкого може бути всюди, в залежності від причини і поширення, як результат - чутливість нижче, ніж при інших порушеннях, але у важких хворих з пневмонією зазвичай має заднє розташування над діафрагмою.
 
Нормальні легені
 
До ознак нормального легкого в В-режимі відноситься А-профіль: ковзання вісцеральної плеври при диханні ( «ковзання легкого» (lungsliding)); одиничні вертикальні артефакти (В-лінії - гіперехогенние лінійні вертикальні артефакти типу «хвіст комети». У реальному масштабі часу рухаються синхронно зі «ковзанням легкого», нагадуючи лазерний промінь) - не більше 3-х; горизонтальні артефакти (А-лінії) - паралельні плевральної лінії, що повторюються через певну відстань, можуть бути як поодинокими і ледь помітними, так і множинними, вираженими (рис. 3, 5).

Рис. 3. Сонографічна картина нормальної легені, В-режим, конвексний датчик

(1. Акустичні тіні від ребер. 2. гіперехогенний лінія плеври. 3. гіперехогенний А-лінії (феномен відображення УЗ-променя від повітря в альвеолах)

При исследовании нормального легкого в М-режиме выявляется признак «морского берега», указывающий на нормальное скольжение висцеральной плевры при дыхании (рис. 4). Горизонтальные линии «море» соответствуют структурам, находящимся над плеврой, граница между «морем» и «берегом» — плевральная линия, а «берег» — ткань легкого.

Рис. 4. Сонографічна картина нормальної легені, В+М режим, конвексний датчик.

М-режим — ознака «морський берег» вказує на нормальний стан легені

При УЗД патології легень зустрічається велика кількість різних артефактів з урахуванням яких і формується відповідна ультразвукова картина (профіль).

Рис. 5. Сонографічна картина нормальної легкені, В-режим, лінійний датчик (1. Акустичні тіні від ребер. 2. гіперехогенний лінія плеври. 3. гіперехогенний А-лінії (феномен відображення уз променя від повітря в альвеолах)

Як підсумок: цінність УЗД легенів - в його простоті і швидкості. УЗД легенів із застосуванням BLUE-протоколу дає можливість отримати основну діагностичну інформацію при максимальній простоті здійснення дослідження за короткий проміжок часу, що може значно зменшити кількість рентгенографій і КТ-досліджень легких.

УЗД легенів - інструмент з різними гранями, він може використовуватися і в відділенні інтенсивної терапії, і в відділеннях багатопрофільного медичного закладу. Це і дозволяє розглядати ультразвук як розумного «золотого стандарту» для певних категорій пацієнтів.

Система ультразвукова Versana Essential КУПИТИ